Tänases päevas ja ajas on e-pood paljudele äridele väga oluline müügikanal. Sinu kahjuks või õnneks ei ole kõik e-poed valmistatud võrdväärselt ja ei kasuta kaugeltki ära oma kogu potentsiaali. Et olla edukas, peab e-pood olema lisaks heale väljanägemisele disainitud ka müümiseks. Allolev nimekiri toob välja erinevad punktid, mis meie arvates peavad korras olema:
1. Kasutusmugavus
Mugav navigeerimine
Veendu, et lehel olev navigatsioon on selge ja seda on mugav kasutada. Vaata, et kategooriate vahel liikumine oleks lihtne ja otsing töötaks abistavalt, mitte ei ajaks segaste vastetega meelt mustaks.
Mobiilile optimeeritud
Üle poole e-poe liiklusest tuleb täna läbi mobiili, seega korralik kohanduv disain ei ole ammu enam valikuline. Mida rohkem teed müüki läbi sotsiaalmeediaplatvormide, seda suurem on mobiili kasutavate klientide osakaal.
Selge ostuteekond
Primaarsed nupud nagu “Maksma” või “Lisa ostukorvi” peaksid olema selgelt eristuvad ja koheselt nähtavad. See ei tähenda, et neid ei peaks disainima. Lihtsalt… hoia nad nähtavad.
2. Kõrgekvaliteetsed visuaalid ja sisu
Tootepildid
On väga oluline, et toode tekitaks ostjas emotsiooni ja pildid selgitaksid toodet detailselt. Selleks, et emotsioon oleks positiivne, peavad pildid olema selged, kvaliteetselt pildistatud ja näitame toote parimaid omadusi. Veelgi enam saab põnevust tekitada näiteks 3D piltidega, mida saab ka liikuma panna.
Tootekirjeldused
Toodet kirjeldavad tekstid peavad olema müügile orienteeritud ja mõjuma potentsiaalsele kliendile korraga nii põnevalt kui informatiivselt. Ka potist ja pannist saab kirjutada väga kaasahaarava loo. Kui ise ei oska, siis kaasa Hablest copywriter.
Brändingust lähtuv veebidisain
E-poe lehtede disain peab saama alguse kvaliteetsest brändingust. Nii reklaamid, tootepakendid kui ka e-pood peavad olema samas võtmes disainitud. Erinevused brändingus eri kanalites jätavad ebaprofessionaalse mulje, tekitavad kliendis segadust ja viivad usalduse kadumiseni. Kui meie juurde pöördub klient, kellel on puudulik või aegunud bränding, siis esimesena värskendame me kogu brändingu ja alles seejärel asume e-poe valmistamise kallale.
3. Kiired laadimisajad
Optimeeri leht ära ja veendu selle kvaliteedis
Aeglased lehed peletavad külastavad ära ja neist ei saagi sinu kliendid. Kõiksugu ebakorrapärased ja katkised elemendid tekitavad kliendis kahtluse ja usalduse katkemisel ei jätkata ka ostmisega. Oluline on optimeerida ära pildifailide suurused ja teha ka koodis erinevaid nippe ning trikke, et leht oleks kiire ja laeks kiiresti.
4. Usalduse tekitajad
Tagasiside ja kasutajate hinnangud
Soovitame kindlasti kasutusele võtta mõne usaldusväärse hinnangute kogumise tööriista nagu Trustpilot või Judge.me, et õnnelike klientide julgustavad sõnad jõuaksid ka teiste potentsiaalsete klientideni. Ka keskpärase hinnangu kogumisest on abi, sest selle põhjal saad sa oma toodet paremaks teha. Ei ole halba ilma heata. Lisaks hinnangutele saab võtmeklientide tagasiside ka kokku koguda ja näiteks avalehele koos piltidega keerlema panna. Kui mõni rokkstaar soovitab teatud kitarritootjat, siis tekitab see kindlasti usaldust ja see arvamus jookseb ka kitarritootja avalehel.
Sertifikaadid
Esiteks, kui su leht ei alga endiselt https:// algusega, siis teed sa endale väga palju liiga. Õnneks on enamustel lehtedel täna SSL sertifikaat kenasti peal ja veebibrauserid lasevad külastajad lehele ligi.
5. Personaliseeritus
Toote soovitused
Selle asemel, et toote alla kokku koguda suvaline hunnik enam-vähem sarnaseid tooteid, tuleks vaadata, et soovitused oleksid täpsed. Näiteks kui oled ostmas uut ülikonda, siis tihti näidatakse sama lehe all veel ka teisi ülikondasid. Selle asemel tuleks hoopis näidata kokkusobivaid lipse, kingasid ja sokke. Amazonis on väga hea sektsioon “Customer also bought these items…”, mis soovitab puldile sobivaid patareisid ja ruumilõhnastajale aroomiõlisid.
Soovikorv
Wishlist ehk soovikorv aitab kasutajatel salvestada tooted hilisemaks ostlemiseks või sõpradega jagamiseks. Ideaalne lahendus näiteks sünnipäeva- või pulmakinginimekirja loomiseks.
6. Lihtsustatud maksmine
Külalisena maksmine
Ei, ma ei soovi teha su poodi kasutajat! Ma tahan panna toote ostukorvi, täita minimaalse koguse välju ja maksta ära. Potis keeb supp üle, lapsed karjuvad ja kui sinu e-pood võtab liiga kaua aega makse sooritamiseni, siis saavad sellised igapäevased olukorrad sinu müügile saatuslikuks. Väga suur osa meie ostudest on spontaansed ostud, mis tuleb kohe lõpule viia. Maksmise vaade ei ole sobilik koht, kus soovitada veel uusi tooteid.
Tänapäevased makselahendused
E-pood töötab hästi siis kui “hõõrdumine” puudub. Tõenäoliselt ei eelista keegi täna enam manuaalselt arvet maksta, vaid tahaks ostu sooritada läbi pangalingi, krediitkaardiga või PayPal-i kasutades. Eesti on makselahenduste pakkujateks näiteks Montonio, Maksekeskus ja Everypay. Paku kliendile valikut maksetest liisinguni, seda on täna väga lihtne üles seada.
7. Andmetele toetuvad disainiotsused
Analüütika kasutamine
E-poe disainimine hakkab alati pihta varasema lahenduse analüütikaga tutvumisest. Nii saame peamised kortsud koheselt välja siluda. Lisaks e-poe avalikustamisele tuleks üle vaadata ka integratsioon analüütika tarkvaraga, et saada aru, kuidas kasutajad lehel käituvad. Analüütikale toetudes saame aru, miks leht ei müü isegi siis kui sinna viia kvaliteetset liiklust. Vahest on toote variatsiooni valimine segane või hoopis ostukorvis on segav faktor, mis takistab maksma minemist. Olgu selleks liiga väike nupp, keeruline tootevaliku tegemine või midagi muud – fakt on, et analüütikale toetudes leitakse vead kiiresti üles.
Visuaalne analüütika
Lisaks numbritele on vahel abi ka tööriistades nagu Hotjar, mis näitavad, kuhu kasutajad klikivad ja lisaks salvestavad ka kasutajate käitumist lehel. Sellist lahendust on mõistlik kasutada perioodiliselt väga konkreetsete murekohtade lahendamiseks. Kõikidel lehtedel ja pikaajaliselt kasutamine mõjub halvasti lehe kiirustele.
Kuidas edasi?
Kui kõik eelnevad lahendused on kasutusele võetud, oled sa tõenäoliselt sammu või kaks enamustest Eesti e-poodidest ees ja oma kogemusest võime ka julgustada, et ka Euroopas saab sellise e-poega edukalt müüa mitmete miljonite eest. Loo endale e-pood mis aitab külastajatest ka maksvad kliendid teha. Reklaami tegemisest üksi ei ole kasu kui e-pood teiselt poolt vastu ei toeta.
Kui kõik see tundub liialt keeruline ja tunned, et oleksid valmis astuma järgmise sammu, siis tule meile tasuta konsultatsioonile ja me valmistame sulle erilahendusel valminud e-poe, mis toetab sinu müüke.